تفاوت لوله گالوانیزه سرد و گرم و تشخیص فرق آن

تشخیص فرق لوله گالوانیزه آبکاری سرد و آبکاری گرم کار سختی نیست و نیاز به بررسی چند فاکتور ساده دارد . البته از این نکته نمیتوان گذشت که لوله گالوانیزه سرد از لوله گالوانیزه گرم از جهت مقاومت بسیار متفاوت از و این تفاوت هم به خاطر روش آبکاری گرم و سرد در لوله های فولادی که به گالوانیزه تبدیل میگردند بوجود میاید . لوله های گالوانیزه چه گرم و چه سرد در هر سایزی امکان آبکاری دارند و هر لوله آهنی فولادی ای که در بازار تهران و ایران موجود باشد میتوان آبکاری گرم و سرد نمود اما سایز های پر مصرف این لوله ها نیز در ادامه برای هر موضوع مصرفی بررسی میگردد .

تفاوت لوله گالوانیزه سرد و گرم تشخیص فرق

فرق لوله گالوانیزه سرد و گرم چیست ؟

لوله گالوانیزه سرد ، به لوله هایی گفته میشه که در دمای پایین تری آبکاری میشوند و حالت روکش مانند از روی zinc ، روی لوله قرار میگیرد . عمر مفید لوله گالوانیزه سرد زیر خاک نهایتا بین 3 حداکثر الی 4 سال است و روی خاک جای مرطوب برای مثال اگر به عنوان لوله گالوانیزه گلخانه ای نصب و استفاده شود نهایتا 5 سال عمر میکند .

لوله فولادی گالوانیزه سرد در جای خشک و اگر روی زمین جایی که آفتاب بخورد و رطوبت زیادی نباشد میتواند تا حداکثر هشت 8 سال عمر کنید . آبکاری لوله گالوانیزه به صورت سرد ، باعث میشود که میزان روی بری و قلعی که جذب روکش لوله های گالوانیزه میشود در لوله های با ضخامت 2 میلیمتری 7 درصد باشد یعنی هفت درصد وزن لوله گالوانیزه سرد 2 میلی متری را روکش آن تشکیل میدهد و در لوله های با ضخامت 1.5 میلیمتری این وزن کمتر یعنی 4 درصد است . لوله های 1 میلی متری هم 2 درصد از وزن لوله گالوانیزه سرد را روکش روی آن تشکیل میدهد .

فرق لوله گالوانیزه سرد و گرم در عمر مفید آن به این صورت است که لوله گالوانیزه گرم ساوه یا لوله گالوانیزه سپنتا گرم ، لوله هایی هستند که با لوله سیاه آن یکی هستند . لوله گالوانیزه گرم بیشتر عمر میکند چون در دمای چهار صد و بیست درجه سانتی گراد 420c آبکاری میشوند . اصطلاحا به آبکاری گالوانیزه سرد و گرم ، روی بری یا قلع بری نیز گفته میشود . وقتی در این دمای بالا یعنی 420 درجه آبکاری گرم انجام میشود ، مولکول های قلع با مولکولکای آهن لوله فولادی عمل شیمیایی و اتصال محکم و مقاومی انجام میدهند و باعث میشوند تا لوله گالوانیزه گرم مقاومت بیشتری نسبت به لوله گالوانیزه سرد داشته باشد .

در لوله گالوانیزه گرم با ضخامت 2 میلیمتر ، میزان روی بری آبکاری گرم 14 درصد از وزن لوله گالوانیزه گرم را تشکیل میدهد . عمر مفید لوله های گالوانیزه گرم بین 25 تا 30 سال است این در حالی است که در بهترین شرایط یک لوله گالوانیزه سرد نهایتا تا 8 سال عمر مفید دارد . دمای 420 درجه سانتی گراد و ادغام شدن مولکولهای قلع و فولاد باعث افزایش بسیار زیاد عمر لوله گالوانیزه آبکاری گرم میشوند .

تشخیص لوله گالوانیزه آبکاری سرد و آبکاری گرم

در بین لوله های گالوانیزه گرم و سرد ، لوله گالوانیزه گرم به خاطر حرکت شیمیایی انجام شده در زمان آبکاری و به دلیل دمای بالای کار ، براق تر از لوله گالوانیزه سرد است . در لوله های گالوانیزه سرد میزان براق بودن لوله بستگی به لوله و ورق لوله دارد . مثلا لوله هایی با ضخامت 1 و 1.5 میلیمتر که اصطلاحا لوله مبلی هم میگویند چون ورق براق تری دارند ، گالوانیزه براق تری هم دارند اما به طور کلی گالوانیزه گرم از سرد براق تر است .

تفاوت دیگر لوله گالوانیزه سرد و گرم در این است که لوله های گالوانیزه گرم اغلب به صورت دو سر رزوه دنده تولید میگردند اما لوله گالوانیزه سرد بدون رزوه است و میتوان آن را رزوه دار نیز کرد . همچنین از لوله گالوانیزه سرد برای تولید نیپل دو سر دنده نیز استفاده میشود .

انواع سایز لوله گالوانیزه سرد و گرم و موارد مصرف هر کدام

لوله گالوانیزه گرم یا سرد فرقی نمیکند هر لوله و هر سایزی از لوله سیاه که داخل بازار است میتوان آبکاری کرد . با این حال لوله های گالوانیزه در مصارف زیر استفاده فراوان دارند :

 • لوله گالوانیزه گلخانه ای
 • لوله گالوانیزه ساوه انتقال آب لوله کشی ساختمان
 • لوله گالوانیزه سپنتا انتقال آب لوله کشی ساختمان
 • لوله گالوانیزه سرد
 • لوله گالوانیزه برق

لوله گالوانیزه ساوه و سپنتا اکثرا از سایز 1/2 تا 6 اینچ تولید شده و در دو نوع سنگین و سبک موجود هستند . لوله ساوه و لوله سپنتا هر دو کارخانه های تولید لوله گالوانیزه گرم به شمار میروند . لوله گالوانیزه گلخانه ای نیز میتوان هم آبکاری سرد و هم آبکاری گرم استفاده نمود ولی اکثرا از آبکاری گرم به دلیل وجود رطوبت زیاد برای ساخت لوله گلخانه ای استفاده میکنند . لوله گالوانیزه سرد برای بسیاری مصارف کاربرد دارد ، از پرمصرف ترین آن لوله 3/4 ، 1 و 1 1/2 اینچ نام میبریم که برای لوله گالوانیزه فنس کشی مورد استفاده است . لوله گالوانیزه برق نیز سایز 13 ، 16 و 21 پرمصرف است و هم آبکاری گرم و آبکاری سرد بکار میرود .

جهت اطلاع از قیمت لوله گالوانیزه در هر سایز و با هر آبکاری میتوانید با کارشناسان فروشگاه اینترنتی لوازم تاسیساتی گالواپایپ ارتباط برقرار نمایید .

Incoming search terms:

 • لوله گالوانیزه گرم
 • خم کردن لوله گالوانیزه گرم
 • گالوانیزه گرم
 • تفاوت گالوانیزه سرد و گرم
 • فرق گالوانیزه گرم و سرد
 • چگونه سایز اتصالات گالوانیزه تشخیص بدیم
 • گالوانیزه سرد
 • تشخیص گالوانیزه سرد و گرم
 • تشخیص گالوانیزه
 • انواع لوله گرم و سرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *