نیپل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

نیپل لوله نوعی از اتصالات گالوانيزه است که معمولا در تاسیسات منازل، عملیات آبرسانی، انتقال گاز، حرکت سیالات و…جهت اتصال دادن لوله های گالوانیزه و یا دیگر لوله های فلزی به کار برده می شوند.

این قطعات صنعتی به شکل لوله های فلزی هستند که در دو طرف خود رزرو دارند که بنا به کاربردشان در اندازه های ۶تا ۱۲ سانتی متری در سایزهای مختلف با اینچ های متنوع تولید و توسط فروشگاه های معتبر عرضه می شوند. در واقع زمانی که در متصل کردن دو لوله فاصله زیادی وجود داشته باشد تنها قطعه ای که بتواند اتصال بین دو لوله را با فاصله های متغیر انجام دهد نیپل ها هستند.

نیپل چیست؟

یکی از قطعاتی که معمولا لوله های فولادی را به یکدیگر متصل می کند نیپل نام دارد. این قطعه اتصالاتی در دو سر خود رزوه داشته و معمولا از لوله های گالوانیزه و یا مانیسمان جوشی ساخته می شود. اما ببینیم سایزهای استاندارد نیپل چیست؟

اصولا این ابزار صنعتی در سایزهای استانداردی نظیر ۱/۲ اینچ، ۳/۴، ۱/۵، ۱/۲۵ اینچ و همچنین ۲/۵، ۳ و البته ۴ اینج مورد استفاده قرار می گیرند. نیپل غالبا به دلیل شکل لوله ای و رزوه هایی که در دو طرف این قطعه قرار گرفته است این قابلیت را دارد تا لوله ها را به طرز اصولی به یکدیگر متصل کند. در واقع نیپل می تواند تک رابط میان دو اتصال به شمار آید.

هم چنین بخوانید: قیمت لوله مانیسمان

نیپل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

آیا می دانید نیپل گالوانیزه لوله چیست؟

در حقیقت باید گفت این قطعه صنعتی در کاربردهای مختلف با نام های مختلفی معرفی می شود. مثلا نیپل گالوانیزه لوله یا همان نیپل لوله کشی گاز در حقیقت یک قطعه به اندازه ای کوتاه است که از جنس گالوانیزه و یا اینکه از لوله مانیسمان جوشی ساخته شده که در دو طرف خود رزوه نر دارد که به آن نیپل رو رزوه شده و یا به اصطلاح کاربران نیپل دو سر دنده گفته می شود.

هم چنین بخوانید: قیمت لوله گاز، قیمت لوله گالوانیزه

البته گاهی اوقات در پاسخ اینکه نیپل چیست؟ می توان گفت قطعه ای یک سر دنده می باشد که در سایزهای متفاوتی با ابعاد استاندارد ۲/۱ اینچ، ۴/۳، ۱، ۲۱/۱ ۴۱/۱ اینچ و همینطور ۲ اینچ، ۲۲/۱، ۳ و ۴ اینچ به کار برده می شوند و می توانند به اندازه نیپل های دو سر دنده کارایی بالایی از خود نشان دهند.

چگونگی عملکرد نیپل چیست؟

معمولا نیپل ها در هر نمونه و هر سایزی که باشند، مانند نیپل لوله گاز، نیپل گالوانیزه، نیپل مغزی، نیپل فنری، نیپل فانتزی و…. با دو سر رزوه و یا یک سر رزوه برای متصل کردن دو لوله مورد استفاده قرار می گیرند و تنها عملکرد یک نیپل می تواند خاصیت اتصال و رابط بودن بین دو لوله از جنس های مختلف در تاسیسات گوناگون، شرکت ها و سازمان های مختلف مانند شرکت گاز باشد. در غیر اینصورت کارایی دیگری از خود نشان نمی دهد.

نیپل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

نیپل مغزی چیست؟

همیشه اتصالات در نمونه های پیچی یا همان دنده ای و یا به شکل جوشی تولید می شوند. اما از آنجایی که اتصالات با مشکل خوردگی و زنگ زدگی و در نهایت پوسیدگی و نشت لوله ها در ارتباط هستند بنابراین واحدهای تولید کننده سعی کرده اغلب اتصالات مانند نمونه های مختلفی از نیپل ها را از جنس اتصالات گالوانیزه بسازند.

نیپل مغزی که نمونه ای از نیپل ها می باشد در جنس های مختلفی نظیر کربن استیل، استنلس استیل و البته آلیاژی همراه با اتصال دنده ای و بات ولد تولید شده و به شکل سایر نیپل ها یعنی لوله ای کوتاه با دو سر رزوه به کار گرفته می شوند.

نیپل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ویژگی نیپل ها چیست؟

همیشه در استفاده از انواع نیپل ها این سوال پیش می آید که خصوصیات یک نیپل چیست؟

در واقع باید گفت نیپل ها به عنوان نمونه ای از اتصالات گالوانیزه در برابر آب مقاومت بسیاری خوبی دارند و هیچ نوع واکنشی انجام نمی دهند. در اثر برخورد با هر نوع اسیدی که بتواند برای چدن مضر باشد، واکنش نشان داده و پوسیده خواهند شد. نیپل ها در سه مدل به صورت گالوانیزه گرم و سرد و همینطور جوشی سیاه تولید می شوند که در دو سمت آن بوبشن یا همان رزوه وجود دارد.

مهمترین مزیت نیپل ها زمانی  مشخص می شود که میان دو اتصال مادگی و یا نمونه هایی از مهره ماسوره گالوانیزه به اندازه معینی فاصله بوده که امکان کم کردن این فاصله وجود نداشته باشد بنابراین این نوع اتصالات گالوانیزه در اندازه های ۶ سانتیمتری، ۸ سانتیمتری، ۱۰ سانتیمتری و ۱۲ سانتیمتری بدون ایجاد هیچ مشکلی اتصالات را انجام می دهند.

شما می توانید برای اطلاع از انواع اتصالات و هم چنین قیمت لوله مانیسمان، قیمت لوله مانیسمان رده 40، قیمت لوله گالوانیزه و قیمت لوله گاز با مشاورین گالواپایپ از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

نیپل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *